SHIH-TZU KLUB ČR‚ z.s.

Porod

Termín porodu lze vypočítat jako 60. – 63. den po krytí (druhém, pokud bylo), nebo použít tabulku  Jsou feny, které se ani 63 den nepřipravují k porodu. Nemusíme zmatkovat, březost může trvat až 70 dní, ale pak už pozor.

K porodu se připravuje i chovatel. Zkušený už ví, co se bude dít. Nezkušený nastuduje aspoň teoretické vědomosti z literatury (například: Zdeněk Procházka, Chov psů, Paseka 2005).

 Tvrzení : „Nechám to na ní, v přírodě by si taky poradila“, je absolutně scestné a chovatelsky neodpustitelné.
Připravíme si  pomůcky: čisté hadry (staré ručníky, prostěradla) savé papírové podložky( koupíte v lékárně) papírové utěrky, pleny, vlhké hadříky, nůžky, režnou nit, tinkturu Ajatin, nebo něco podobného, elektrickou podušku pro narozená štěňátka, váhu na zjištění poporodní hmotnosti, hodiny a papír na který zapíšu, jak šla štěňata po sobě, pohlaví, barvu, váhu, nebo jiné poznámky. A  foťák. ( ale stejně na něj zapomenu jak budu nervozní). Jo a nějakou igelitku na placenty a různý jiný odpad.

Začíná porod

 fena hrabe, dýchá zrychleně a pak zase normálně, hledá tichý, tmavší kout, chce do ložnice, pořád za vámi chodí, často chce jít na „loužičku“ - tak asi začíná porod a zbývá tak 5 – 12 hodin.

A rodíme…

Bříško už spadlo, zduřila se vateň, objevuje se průhledný výtok, fenečka se vylizuje, pokud jí velikost bříška dovolí. Začíná slabě tlačit, někdy si zakňučí, dlouze povzdechne a čím dál intenzivněji tlačí. Mezi kontrakcemi je stále kratší doba.
Pokud fena lehá na bok a tlačí intenzivně, pak už opravdu rodí – buďte u ní, nemusíte ji hladit a mluvit na ni, ale ona musí vědět, že jste tam. Fena nemusí ležet jen na boku, když to jde težce a pomalu, fena klečí, rodí jakoby v sedě, nebo i vleže na zádech.
Jakmile se štěně dostává do děložního krčku, fena usilovně tlačí a vypuzuje je. Instiktivně ví, že tady jde štěněti o život – pokud by to trvalo dlouho, udusilo by se.
Jakmile je štěně venku, fenka  rozkousne obal a štěně vylizuje – sežere placentu a obal a líže  štěně kolem pupeční šnůry, až ji nakonec jemně ukousne, vyčistí oči , tlamičku, zadeček a líže až je štěně suché. Mezitím, mírně tlačí další štěně.
Prvničkám musíte pomoci jak s vyproštěním štěněte z obalu, tak s vyčištěním tlamičky od plodové vody a vysušením.
Štěně přiložíme ke struku. Jinak si je tam fena sama dotlačí.
Při dalším porodu, odkládáme štěňata do ručníku na vyhřátou podložku. Fena chce svoje malé většinou vidět, tak je neodnášejte, ale dejte jí je k hlavě nebo těsně k ní.
Pečlivě sledujte intervaly mezi štěňaty. Běžný interval je 1 hodina, pokud je delší než 2 hodiny, volejte veterináře.
Porod v podstatě nelze nijak urychlit, ale můžete fenu postavit na okamžit na zadní nohy, jemně pomasírovat bříško, nechat ji vyvenčit. Ale jestli už  jsou nějaká štěňata na světě, tak utíká zpátky jako raketa a nevyvenčí se.
Přikládání štěňat ke strukům prý taky urychluje porod. Pokud mají štěňata normální sací reflex, samy se ke strukům snaží dostat.
Je to až neuvěřitelné, jak tak malí tvorečci umí najít právě ten svůj struk.

Konec porodu

Fena se zklidňuje, přestává zrychleně dýchat, líže mimina a struky a rodidla. Odpočívá a chystá se spát. Mohou z ní ještě odcházet nějaké zbytky lůžka.Fena má úplně propadlé a volné břicho.
Bude chtít vyvenčit a napít se. Pokud sežrala lůžka, může mít řidší stolici, mají totiž projímavý účinek. Je dobré feně po porodu osprchovat rodidla a jemně vytřít ručníkem. Všechny, matku i štěňata uložíte do čistého pelíšku a ještě budete kontrolovat. Musíte se ujistit jak se  fena chová k malým tvorečkům, jestli se moc nemele a nemůže je zalehnout.
Pak můžete všichni na chvíli usnout :-)
 

Převzato se svolením předsedy KCHP